Киевский клуб любителей астрономии "Астрополис"

astromagazin.net
* *
Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
22 Мая 2017, 22:18:46

Автор Тема: Бюджетные планетные фильтры.  (Прочитано 558 раз)

zverush

• Клуб Астрополис
  • Оффлайн Оффлайн
  • Благодарностей: 41
  • Павел, Киев
Бюджетные планетные фильтры.
« : 25 Апреля 2016, 22:48:00 »
. - .

Здравствуйте.
Посоветуйте пару (или один) бюджетных фильтров для планет. Могу потратить сейчас до 700-800 грн.
Пока что склоняюсь к желтому и зеленому фильрам Delta Optical-GSO. По 300 грн за штуку.
Хочу видеть больше деталей на Юпитере и Сатурне в свою 90мм дудку. А то кроме двух полос на Юпитере больше ничего не видно.
Вообще, есть ли смысл в данной затее?
Павел, Киев.
Synta SW DOB 10" ретрак, Synta SW 909EQ2, Arsenal 10x50, Nikon D3200
------------------------------

exez

• Клуб Астрополис
  • Оффлайн Оффлайн
  • Благодарностей: 455
  • Астроманьяк
    • секретки на колеса
Re: Бюджетные планетные фильтры.
« Ответ #1 : 25 Апреля 2016, 23:14:42 »
. - .

одно время использовал голубой, красный, темно синий, зеленый светлый и зеленый темный, желтый. (может еще что то было. уже не припомню) в некоторых случаях фильтры реально добавляют детали, а некоторые даже приглушали хроматизм на больших увеличениях когда использовал маленький рефрактор. однако достаточно быстро остыл к планетам и сейчас почти распродал все фильтры..

в целом что то посоветовать достаточно сложно. то что советовали мне - мне совсем не понравилось. именно поэтому пришлось купить почти все, а потом опытным путем перебирать.

советую у кого то взять потестить наборчик, хотя опять таки сильно будет зависеть от погоды и объектов. самыми интересными показались желтый, голубой, темно зеленый. говорят с красным хорошо по солнцу стрелять. не проверял.

:SLA:
« Последнее редактирование: 26 Апреля 2016, 23:12:36 от exez »
чистого всем неба и длинных безлунных ночей...
Сказали спасибо

tlgleonid

• Клуб Астрополис, Модератор
  • Оффлайн Оффлайн
  • Благодарностей: 363
« Ответ #2 : 26 Апреля 2016, 10:08:21 »
. - .

Для 90 мм можно попробовать по Юпитеру желтый широкий фильтр или баадер-неодиниум. Но что бы видеть что-то больше двух полосок, нужно выбрать правильное увеличении около 100х и ждать нормальной атмосферы. При определенном везении БКП увидите.
Задокументировано наблюдение  >1500 Deepsky объектов.
ТАЛ75R, GSO 6" 1:4 +HEQ5Pro SynScan+Canon1000D+QHY6+фильтры R,V+Юпитер21М+QHY5, 265мм и 415 мм Добсоны HandMade+o3+hb+uhc+...
FAQ по любительской астрономии

Digard

• Оффлайн Оффлайн
  • Благодарностей: 115
« Ответ #3 : 26 Апреля 2016, 14:30:49 »
. - .

В 90мм рефрактор по Юпитеру хорошо видны несколько темных полосок, БКП и крупные образования в поясах-завитки, пятна. Фильтры мало помогают, но если использовать - то брать достаточно светлые - желтый, оранжевый, сине-зеленый, UHC-S.
 Юпитер при наблюдениях должен стоять максимально высоко над горизонтом. Желательно выходить на травку - а не наблюдать с балкона. Увеличения - от 1Д до 2Д.
-:-
Сказали спасибо

олежка

• Оффлайн Оффлайн
  • Благодарностей: 3
« Ответ #4 : 27 Апреля 2016, 00:59:54 »
. - .

Т.к. у меня тоже подобный телескоп, то мое мнение , что от фильтров толку не много.Тут важно состояние атмосферы.Наблюдал не давно:было так себе -две полоски, только красиво спутники выстроились в цепочку. Наблюдал зимой : супер- видна была "кучка" :) полосочек.Как то так
И создал Бог два светила великие: светило большее, для управления днем, и светило меньшее, для управления ночью, и звезды;{Бытие 1:16}

Celestron 90/910 ; SW 102/1000; ньютон 108/840-в процессе  :)
Сказали спасибо

Slava80

• Клуб Астрополис
  • Оффлайн Оффлайн
  • Благодарностей: 87
  • Kyiv southern suburb
« Ответ #5 : 27 Апреля 2016, 10:57:25 »
. - .

Із колишніми Ньютонами апертурою 130мм і 200мм, а також із моїми нинішніми рефракторами 80/900 ахромат та 100/900 ЕD використовував різні фільтри по планетам. Найефективнішим для мене є фільтр #80А (блакитний) та жовтий фільтр по Юпітеру, по Місяцю також зелений і червоний. Багато залежить від стану атмосфери, бувало, що толку від фільтрів ніякого, а бувало що дійсно додавало видимість деталей.
"різниця між ними в тому, що вони однакові" (с)

Orion 100ED, SCT C8, Celestron Advanced GT, Arsenal 7x50.
Сказали спасибо

Квазар 3C 273

• Оффлайн Оффлайн
  • Благодарностей: 4
« Ответ #6 : 27 Апреля 2016, 11:39:04 »
. - .

…Фильтры мало помогают, но если использовать - то брать достаточно светлые - …UHC-S.
 Юпитер при наблюдениях должен стоять максимально высоко над горизонтом. Желательно выходить на травку - а не наблюдать с балкона. Увеличения - от 1Д до 2Д.
… нужно выбрать правильное увеличении около 100х и ждать нормальной атмосферы.
Абсолютно з цим і повідомленням олежка згоден – кожен з цих моментів дуже важливий, і при його невиконанні зображення буде зіпсованим.

І з наступним повідомленням від POL на 100% згоден, але якщо вже є UHC-S, то можна його попробувати використати замість тих поганих просто фарбованих скелець (світлофільтрами взагалі можна назвати лише червоні, оранжеві, дуже темні сині й зелені і є ще один нормальний з жовтих - №12. А всі інші ні вирізають ні пропускають конкретно нічого, а лише трохи підфарбовують зображення; і якщо брати цілий набір, то таких половина, а то й більше, там буде).

… можно попробовать по Юпитеру … баадер-неодиниум.
А от цей фільтр по Юпітеру категорично не рекомендую. Неодимове скло поглинає різні довжини хвиль і в різній мірі, але на спектрі його пропускання видно лише один широкий і глибокий провал – саме на всю жовто-оранжеву частину спектру. Яка від нього може бути користь, коли він поглине більшу частину відбитого Юпітером світла. І як доказ, якщо подивитись його тести проведені вдень, то можна побачити на приведених там фотографіях значне зниження контрасту і деталізації саме в жовтих, оранжевих і коричневих кольорах і їх відтінках. Хоча в червоних, зелених і синіх кольорах начебто спостерігається суттєве підвищення контрасту.

І що Ви думаєте він дасть по Юпітеру?

Сатурн теж жовто-сірих кольорів, з чого можна робити такі ж висновки, щодо застосування неодимового фільтра.
« Последнее редактирование: 02 Мая 2016, 07:43:54 от Квазар 3C 273 »
DeepSky 150/990 refractor , Vixen VMC110L.

POL

• Клуб Астрополис
  • Оффлайн Оффлайн
  • Благодарностей: 388
  • Матченко Павел
« Ответ #7 : 27 Апреля 2016, 11:42:58 »
. - .

... то мое мнение , что от фильтров толку не много
+1
Лучше используйте эти 800 грн для приближения покупки более качественных окуляров или поездки под более прозрачное небо.

tlgleonid

• Оффлайн Оффлайн
« Ответ #8 : 27 Апреля 2016, 12:32:27 »
. - .

І що Ви думаєте він дасть по Юпітеру?
Сатурн теж жовто-сірих кольорів, з чого можна робити такі ж висновки, щодо застосування неодимового фільтра.
Спробуйте цей фільтр по Юпітеру вночі без теортичних міркувань. Я його використовував неодноразово і контраст деталей на планеті суттєво підвищувався. Звичайно, що це можна пояснити, якщо навести спектр Юпітера та його деталей, але я цього зараз в цій темі робити не буду. По Сатурну дійсно цей фільтр мені не дав суттєвих переваг.
ТАЛ75R, GSO 6" 1:4 +HEQ5Pro SynScan+Canon1000D+QHY6+фильтры R,V+Юпитер21М+QHY5, 265мм и 415 мм Добсоны HandMade+o3+hb+uhc+...

Квазар 3C 273

• Оффлайн Оффлайн
« Ответ #9 : 27 Апреля 2016, 15:15:36 »
. - .

Звичайно, що це можна пояснити, якщо навести спектр Юпітера та його деталей, але я цього зараз в цій темі робити не буду.
Повністю в цьому питанні було б добре розібратись (бо такі спектри я ще не зустрічав, а вони б однозначно все прояснили), якщо не в цій темі то скиньте картинки хоч в ОП; чи може де вони вже детально описані, то дайте посилання на ту сторінку (таке посилання і в цій темі не заважатиме, а хто захоче то зможе подивитись)

tlgleonid

• Оффлайн Оффлайн
Сказали спасибо

zverush

• Клуб Астрополис
  • Оффлайн Оффлайн
  • Павел, Киев
« Ответ #11 : 27 Апреля 2016, 19:41:20 »
. - .

Учитывая выше сказанное решил новые фильтры не покупать ибо затея с моим инструментом и моими условиями сомнительная.
Однако попробовать все же хочется, да и инструмент и условия всегда могут изменится ;) Решил купить фильтров больше, чем 2, но б/у.
Фильтр желтый (12) Celestron из этого набора у меня уже есть. Спасибо exez :)
Павел, Киев.

exez

• Клуб Астрополис
  • Оффлайн Оффлайн
  • Благодарностей: 455
  • Астроманьяк
    • секретки на колеса
« Ответ #12 : 27 Апреля 2016, 19:46:37 »
. - .

Чистого неба!  :SLA:
чистого всем неба и длинных безлунных ночей...

Квазар 3C 273

• Оффлайн Оффлайн
« Ответ #13 : 28 Апреля 2016, 23:20:49 »
. - .

Да этих спектров завались:
Дякую. Дуже цікаво було подивитись.
Але насправді, як завжди, все вийшло значно складніше ніж очікувалось і просто так в цьому не розібратись.
З приведених спектрів зміг зробити лише 2 висновки (можливо щось важливе не помітив чи не зрозумів):
1) яскравість (альбедо) від полюсів до екватора поступово збільшується (і полоси наче б то не схожі на загальне потемніння);
2) спостерігається велика кількість метану, який в значні мірі поглинає оранжеве світло біля довжини хвилі 619 нм і в ще більшій мірі червоне світло біля довжини хвилі 725 нм. Відомо, що метану багато в поясах, але зі спектрометрії видно лише збільшення поглинання метаном чим ближче до екватора.
Таким чином повної ясності теоретично не вдалось отримати.

Експериментально таки пишуть, що неодимовий фільтр значно підвищує контраст всих деталей на Юпітері майже не забарвлюючи його: http://www.shvedun.ru/neodymium.htm
Але найкращий контраст полос, як там пишуть, дає червоний фільтр, який не годиться для телескопів менше 8", непогано працює й оранжевий, інші деталі (білі) добре виділяє синій фільтр.

Але найбільш приємний вигляд саме з неодимовим, і яскравість при цьому майже не знижується. Ось бачив не дорого такий в магазині, правда він є чомусь тільки в 2" виконанні: http://www.astroscope.com.ua/filtr_lunnyj_sky-watcher_2/18090.htm
Потрібно замовляти 1,25" раз він такий хороший.

zverush

• Клуб Астрополис
  • Оффлайн Оффлайн
  • Павел, Киев
« Ответ #14 : 02 Мая 2016, 12:38:43 »
. - .

Удалось этой ночью потестить желтый фильтр по Марсу и Сатурну. Условия плохие - наблюдал из окна кухни (турбулентность), планеты низко над горизонтом, усталость, но. По Марсу очень эффективно! Скоро противостояние, и я видел детали планеты! Кстати, очень похожи на "каналы" :) Без фильтра я их списывал на глюки турбулентности. С фильтром они сильнее контрастировали с остальной поверхностью. В общем, сомнений они у меня не вызвали.
По Сатурну пока никак. Вообще.
Теперь хочу еще, как минимум, зеленый фильтр :)
« Последнее редактирование: 02 Мая 2016, 12:46:46 от zverush »
Павел, Киев.