Киевский клуб любителей астрономии "Астрополис"

astromagazin.net
* *
Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
23 Октября 2016, 02:47:07


Автор Тема: Спостереження із Orion 100ED  (Прочитано 449 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Slava80

 • Клуб Астрополис
 • Оффлайн Оффлайн
 • Сообщений: 40
 • Благодарностей: 34
 • Kyiv southern suburb
Спостереження із Orion 100ED
« : 05 Мая 2016, 10:31:28 »
. - .

Вирішив створити свою тему із звітами моїх візуальних спостережень. Астрономією захоплююсь давно, зі школи (мені 35) особливо активно останні років 5. Вже більше року документую у текстові файли свої візуальні спостереження, і ось на Рівноденні-2016 tlgleonid висловив мені слушну думку, що я міг би їх публікувати на форумі. Звичайно, мої спостереження не досконалі, але може комусь їх буде цікаво читати. Поступово хочу оволодіти технікою замальовок, та й астрофото потроху займаюсь (пізніше буде сподіваюсь і така моя тема). Також хотів подякувати And_NDA за чудовий рефрактор ED100/900, який зараз є моїм основним інструментом (були і рефлектори і рефрактори свого часу, у цей інструмент вражаючої якості картинка). Я брав його на Рівнодення-2016 (ті, хто там був і грав у мафію, пам'ятають мене як Дона мафії  ;) ), там мав можливість перевірити не лише із своїми окулярами, а й із ортоскопіком та Explore Scientific ЛА із Харкова (вибач, не знаю ніка, але спасибі за таку можливість)...
Отже, у цю тему буду викладати свої задокументовані спостереження.
Обладнання
Orion 100/900 ED @ DeepSky EQ4, 2 inch Meade dielectric diagonal, 9x50 finder.
Eyepieces used: 32mm Celestron plossl, 25 mm Vixen NLV, 13 mm Baader Hyperion, 12.5 mm Celestron ultima, 9mm WA Arsenal, 6mm TMB II planetary, 6mm Chinese plossl, 2x SW Barlow lens, 5x Chinese Barlow lens.
UHC, Moon&Skyglow and color filters.
4 травня 2016р., з 21-45 до 23-40 Візуальні спостереження у Orion 100ED f/9 @DS EQ4 на південний захід та південь. Просто захотілося повернутися до візуальних спостережень на ручному монтуванні без ведення і гоуту, романтика…
Круглик (на південь від столиці), межа зеленої і синьої зони, за мною на південь, південний схід та захід ліс пару км, на півночі від Києва середнє сяйво, але мала локальна засвітка від єдиного західного ліхтаря (заховався за павільйон і провів для галактик темнову адаптацію 30хв, зручно сів біля столика (перевага рефрактора!) і працював на дотик із заплющеними увесь час очима, як колись при проявці плівок, намагався розкривати перед окуляром)), t ~ 14C, атмосфера 3-4 з 5 по Антоніаді, хмарність пройшла, вітру нема, комари з’являються тільки, ще не заважають. Скоро треба буде запалювати спіральки, як я робив попередні роки. Уявив, як десь на виїзді буду пояснювати патрулю поліції, що це спіральки справді від комарів, а не якісь інші, дим там пахучий  :P
Юпітер спостерігав десь 40-60 хв, у 9мм Арсенал UWA (66deg.)+2х SW ЛБ (200х) – чудова видимість крупних деталей при відмінному контрасті, у 6мм ТМБ виглядає Юпітер теж добре, передумав його продавати (окуляр, gigi), при 6мм плоссл + 2хЛБ (300х) дивитись не було на що, мильне зображення. Цікаво було випробувати 25мм віксен NLV+ 5х китайську Datyson ЛБ (вийшов екв. 5мм, 180x, поле 0,28 градуса), результат загалом непоганий насамперед за контрастом, хоча ця комбінація більше в плані експеримента. Фільтри:  GSO 80А, жовтий, GSO moon зелений, moon&skyglow. Найкращий контраст із 80А та зеленим – помітно деталі окрім двох "смужок", деталі в поясах можна розрізнити, GRS було на краю планети, так як контраст і без фільтрів був хороший а об’єкт яскравий, від скайгловного фільтру толку звісно було мало, із жовтим китайським фільтром звідкись з’явився червоний хроматизм на краю планети. Без фільтра планета надто яскрава навіть при 100х. Виникла думка спробувати для візуальних спостережень фотографічні фільтри Баадер стартер кіт (люблю експерименти).
Ізар розділився впевнено на 200х, при 150х тільки вгадувався другий компонент, на 300х показав гарну картинку по кольору, трохи заважала турбулентність атмосфери час від часу. Дивно, що по Такі розділення 2,9 секунд, склалось через різницю яскравостей враження, що менше.
У бінокль Арсенал 7х50 (поле 6.6 градуса) спостерігав Cr 256 - чудове OC для біно, але досить розріджене як для телескопа.
Галактики: у CVn спостерігав M106 упевнено прямим зором як туманну пляму, бічним зором із 25мм, 13 мм та 9 мм виявив видовженість та неоднорідність яскравості від центру до периферії, якось робитиму замальовки. Ще кілька слабкої яскравості сусідніх галактик спостерігав,покрутивши тонкі ручки телескопа, бічним зором як безформні плями, точно їх ідентифікувати мені не вдалося. Із фільтрами UHC та Moon&skyglow теж вдається роздивитися що вони там є, засвітка не особливо заважає, тому звичайно ж хотів з’ясувати, наскільки вона прибирається фільтрами.
Несподівано за спостереженнями галактик  мене застала північ довелося прощатися із небом та вкладатися спати разом з моїм малим. Далі буде.
Записан
"різниця між ними в тому, що вони однакові" (с)

Orion 100ED, Celestron Advanced GT, Arsenal 7x50.
Сказали спасибо

Slava80

 • Клуб Астрополис
 • Оффлайн Оффлайн
 • Сообщений: 40
 • Благодарностей: 34
 • Kyiv southern suburb
Re: Спостереження із Orion 100ED
« Ответ #1 : 22 Мая 2016, 09:37:04 »
. - .

21 травня 2016р., з 22-00 до 23-15.

Візуальні спостереження у Orion 100ED f/9 @DS EQ4 на південний захід та південний схід. Детальніше про обладнання у попередньому повідомленні.
Круглик, межа зеленої і синьої зони. t ~ 15C, атмосфера 3 з 5 по Антоніаді, хмарність мінімальна, невелика димка від 15 градусу біля горизонту, вітру нема, комари є, але ще не заважають. Спів солов’я зовсім поруч додавав моїм спостереженням колориту. До сяйва на півночі від Києва поступово додавалося яскравіше сяйво на південному сході від повного Місяця. Тому в планах на спостереження були планети Юпітер та МАРС (я його ще не спостерігав у цьому сезоні через телескоп), а також кулясті скупчення М3, М5, М53.
Закінчується весна і починається літо, тому C2A малює таку картину астрономічної ночі (у вкладеному файлі. адміни! як у текст вставити картинку, тег img /img як у вас працює? )
 Власне астрономічні сутінки починаються близько півночі! Світла через такі умови було надзвичайно багато, і накривання голови капюшонами і арафатками допомагало для адаптації мало, особливо коли почав підніматись Місяць.
Юпітер при 200х із зеленим фільтром для зниження яскравості показав гарні подробиці у головних поясах (фестони, нарости) та натяки на деталі ближче до полюсів. Фільтри із більшим світлопропусканням давали навіть на 150х зображення таке яскраве, що деталі добре роздивитись було складно. Цікаво було би спробувати UHC фільтр, але подумав про таке вже після закінчення спостережень. Пошкодував, що не підготував монтування з приводами та камеру QHY з аксесуарами, можна було провести зйомку, seeing був непоганий начебто, і планета високо над горизонтом.
М3 знайшов через шукач при першому ж наведенні на середину відстані від Арктуру до Кор Каролі (alpha 2 CVn, красива подвійна вже на невеликих і середніх збільшеннях, про неї можна цілу історію написати), globular cluster одразу кинувся в очі із 32мм плослом (28х), далі – 25мм Віксен NLV (36х), 17 мм Гіперіон (дав чудову картинку при 53х, але розділення «клубочку» було ледве помітне), із 13мм Гіперіоном при 69х цей досить щільний об'єкт розділявся на зорі, а 9мм Арсенал подробиць не додав при 100х, і фон неба був надто світлим.
Інші кулясті скупчення годі було шукати, дуже яскравий Місяць(майже 100%) вже зійшов і виглядав крізь високі дерева, які закривають мені більшу частину південного сходу.
Марс знайшов після 23-00 одразу візуально під диском Місяця, при наведенні через бінокль Арсенал 7х50 було видно що і Місяць і Марс, який був не вище 15 градусів над горизонтом, перебувають у димці, тому смислу у спостереженні через телескоп особливого не було, потрібно було десь годину чекати, і  я розчаровано склав обладнання і закінчив спостереження.
Через пару днів Місяць сходитиме пізніше і дозволить за доброї погоди побачити більше. І не забуваємо про Марс!
« Последнее редактирование: 22 Мая 2016, 09:52:06 от Slava80 »
Записан
"різниця між ними в тому, що вони однакові" (с)

Orion 100ED, Celestron Advanced GT, Arsenal 7x50.

Slava80

 • Клуб Астрополис
 • Оффлайн Оффлайн
 • Сообщений: 40
 • Благодарностей: 34
 • Kyiv southern suburb
Re: Спостереження із Orion 100ED
« Ответ #2 : 05 Сентября 2016, 23:51:23 »
. - .

4 вересня 2016р., з 20-00 до 23-00.
Візуальні спостереження у Orion 100ED f/9 @Advanced VX, частина описів взята мною із планетаріїв C2A та Cartes du Ciel, а також із Taki’s Doubles Star Atlas.
Круглик, межа зеленої і синьої зони. t ~ 22C, атмосфера 3  4 з 5 по Антоніаді, перисті хмари поступово насунули із півночі, видимість до 5.2-5.4 з.в., засвітка на півночі не заважала спостереженням у зеніті та на південному заході, видимого вітру нема,але помітна невелика турбуленція.
Обладнання. Orion 100/900 ED @ Celestron Advanced GT, діелектрична 2” діагональ Meade, шукач 9x50, окуляри: 32mm Celestron plossl, 17мм та 13 mm Baader Hyperion, 9mm Arsenal UWA 66, SW 2х ЛБ, UHC фільтр DeepSky.
План спостережень: подвійні зорі, об’єкти далекого космосу в районі сузір’я Лисички
Моїм улюбленим класом об’єктів для візуального спостереження в 100мм рефрактор залишаються подвійні і кратні зорі, серед них багато цікавих і в той же час вони відносяться до маловідомих для середньостатистичного любителя астрономії, оскільки подвійні не можна назвати найпопулярнішими об’єктами спостереження.
Beta Cyg, Альбірео. Найвідоміша, мабуть, подвійна. При значному розділенні компонентів (35.3“), яке не представляє труднощів навіть для порівняно сильного бінокля, контраст кольорів робить цю пару (3.2m+4.7m) надзвичайно красивою. Я додаю фото Альбірео, зроблене мною майже рік тому, 2 жовтня 2015р., через мій рефрактор і Canon450D, для подібності із візуальними спостереженнями зробив обрізування країв кадру по колу. А цього разу спостерігав цей об’єкт з окулярами 32мм та 17мм (збільшення 28х та 53х).
Epsilon Boo, Ізар (Іцар). Також відома як Пульхеріма – найпрекрасніша. Ще одна відома подвійна, яка виграє контрастом яскравості компонентів (2.50m та 4.65m) різного кольору при відносно малому розділенні2,8”, і інколи використовується як критерій перевірки якості оптичних пристроїв. Я її побачив як оранжево-блакитну, але треба врахувати, що зоря вже була десь 30-35 градусів над горизонтом, розділилася впевнено при 2D (200х), а при 1D (100х із окуляром 9mm Arsenal) розділення більше вгадувалося завдяки посередньому стану атмосфери та висоті над горизонтом.
Alpha Her Расальгеті 3.48m+ 5.40m із розділенням 4.7” після двох попередніх вражає менше, але також вартує уваги.
52 Cyg –за рахунок великої різниці яскравостей компонентів (4.2m та 8.7m)  при розділенні 6.4” компоненти зміг розрізнити тільки при збільшеннях 100-200х.
Pi Aql із близько 1.3” є граничним об’єктом по розділенню для мого інструменту при ідеальній атмосфері та збільшеннях понад 2D. Сьогодні компоненти розділити не вдалося.
Після цього спостерігав ще кілька подвійних у Лебеді, Орлі та Геркулесі, але якихось нотаток не зробив, це буде предметом одного з наступних спостережень. Далі перейшов до знаменитої Гантелі та скупчень.
M27, туманність Гантель, ледве помітна в шукач та окуляр 32мм без фільтрів, але одразу кидається в очі із UHC фільтром, найконтрастніше зображення було окуляром Hyperion 17mm, бічним зором добре помітні крупні деталі форми туманності – ніби надкушене з двох боків яблуко, прямим зором форма розмита, збільшення деталей не додало.
Cr399, «Вішалка» (об’єкт 79 списку Астрополіса) – в шукач 9х50 та окуляр 32 мм можна легко побачити гачок та плічки вішалки, красиве скупчення для спостережень із біноклем.
Розсіяне скупчення NGC 6940 (об’єкт 88 списку Астрополіса) справило сильне враження на найменшому доступному мені збільшенні 28х із окуляром 32 мм, також добре виглядає в окуляр 17мм Hyperion. Спостерігав цей об’єкт уперше, якось так склалося. Тип  III 2 mnbg. Розсіяне скупчення із значною кількістю зірок невеликої  однакової яскравості, близько 9m, фон щедро осипаний слабкими зорями, та кілька яскравіших далі від центру скупчення. Це красивий об’єкт також для замальовок або астрофото.
Розсіяне скупчення NGC 6793 (?) ідентифікував його так, але трохи сумніваюся, тому що в окуляри 17 mm та 13 mm Hyperion при 53х та 69х воно виглядало якось багатше, ніж у програмах-планетаріях, де вказано  тип IV2p, розмір 7’.
Розсіяне скупчення NGC 6800, Тип III2p,найбільше сподобалось у 17мм Гіперіон (його поле 68градусів), але чогось особливого не запам’яталось.
NGC6830 запам’ятав досить щільним центром, тип  II2p, спостерігав на середніх збільшеннях.
NGC6834 запам’яталося красивою витягнутою формою, спостерігав на середніх та великих збільшеннях, на середніх суб’єктивно виглядає красивіше. Тип II2m.
NGC6885, скупчення 20 Лисички, включене до каталогу Калдвела під індексом C37, порівняно компактне при малих збільшеннях, тип III2p, особливого враження на мене не справило.
« Последнее редактирование: 06 Сентября 2016, 07:51:36 от Slava80 »
Записан
"різниця між ними в тому, що вони однакові" (с)

Orion 100ED, Celestron Advanced GT, Arsenal 7x50.
Сказали спасибо

Edward

 • Оффлайн Оффлайн
 • Сообщений: 1502
 • Благодарностей: 270
 • Be free!
Re: Спостереження із Orion 100ED
« Ответ #3 : 06 Сентября 2016, 05:57:16 »
. - .

А цей орионiвський АПО на якому склi FPL51 чи FPL53.  Стaрi були на 51. А ця модель?(чесно скажу не слiдкував за iх новими моделями)
Записан
"Запалiть факела, все закiнчено…"(с)

Slava80

 • Клуб Астрополис
 • Оффлайн Оффлайн
 • Сообщений: 40
 • Благодарностей: 34
 • Kyiv southern suburb
Re: Спостереження із Orion 100ED
« Ответ #4 : 06 Сентября 2016, 07:48:56 »
. - .

А цей орионiвський АПО на якому склi FPL51 чи FPL53.  Стaрi були на 51. А ця модель?(чесно скажу не слiдкував за iх новими моделями)
FPL-53, якщо орієнтуватись на ті матеріали, які я знайшов.
Наприклад:
http://www.cloudynights.com/topic/335776-fpl-53-vs-fpl-51/page-4
http://www.andysshotglass.com/100EDfix.html
http://www.telescope.com/Orion-ED100-100mm-f9-Apochromatic-Refractor-Telescope/p/9975.uts
https://books.google.com.ua/books?id=0mkgBAAAQBAJ&pg=PA47&lpg=PA47&dq=orion+100ed+fpl&source=bl&ots=hojI2MnX8Q&sig=2C5ZDKD82w_gx5pYeu_zx58LLk8&hl=uk&sa=X&ved=0ahUKEwi-sPHN-_nOAhWoYZoKHXo9CHoQ6AEIazAJ#v=onepage&q=orion%20100ed%20fpl&f=false
« Последнее редактирование: 06 Сентября 2016, 08:05:15 от Slava80 »
Записан
"різниця між ними в тому, що вони однакові" (с)

Orion 100ED, Celestron Advanced GT, Arsenal 7x50.
Сказали спасибо

Slava80

 • Клуб Астрополис
 • Оффлайн Оффлайн
 • Сообщений: 40
 • Благодарностей: 34
 • Kyiv southern suburb
Re: Спостереження із Orion 100ED
« Ответ #5 : 16 Сентября 2016, 10:56:34 »
. - .

11 вересня 2016р. з 20-30 до 23-30
Візуальні спостереження у Orion 100ED f/9 @Advanced VX, частина описів взята мною із планетаріїв C2A та Cartes du Ciel, а також із Taki’s Doubles Star Atlas
Рефрактор Orion 100/900 ED на монтуванні Celestron Advanced GT, 2” Meade dielectric diagonal, 9x50 finder.
Окуляри: 32mm Celestron plossl, 17mm та 13 mm Baader Hyperion, 9mm WA Arsenal, 6mm TMB II planetary, 2x SW Barlow lens, 5x Barlow lens.
Температура повітря близько 20. Фаза Місяця  та час його появи над горизонтом на півдні заважали спостереженням, але більше перешкоджала змінна хмарність, 50-90%.
За планом збирався дивитися кулясті скупчення у південній частині неба, але забув врахувати час сходу Місяця, який серйозно заважав спостереженню навіть середніх за яскравістю скупчень, тому спостерігав подвійні.
61 Cyg (зоряні величини 5,35m і 6,1m, спектральний клас K5V та K7V, розділення компонентів 31.8” ) розділилися одразу із 32мм окуляром (28х), із 17мм (53x) та 13 мм (69x) широка пара яскравих майже однакових жовто-помаранчевих зір.
95 Herculis (4,85m + 5,2m, A5IIIn, 6.5") красива пара із невеликим розділенням з окулярами 13мм (69х) та 9 мм (100х), дві жовтуваті зорі майже однакової величини.
Alpha CVn, Кор каролі (2,85m+ 5,52m, A0p F0V, 19.1”) в 17мм окуляр (53х) виглядає як красива широка пара різного кольору і яскравості, суб’єктивно - світло-синій і жовтуватий компоненти при 100х із 9мм окуляром.
Epsilon Boo Ізар (2,58m + 4,81m, K0II-III, 2,9”) при 200х із 9мм+2хЛБ добре ділився, жовтий та біло-блакитний компоненти, причому останній при проходженні крізь хмари майже зникав, при менших збільшеннях і дуже нестійкій атмосфері розділити компоненти було складно,
Епсілон1 (5,01m + 6,1m, A4V F1V, 2,4”) і есілон2 Ліри (5.25m + 5.38m, A8Vn F0Vn, 2,4”) перша пара компонентів розділився вже при 100х, при 150х ТМБ з’явився натяк на розділення і другої пари при 200х стала явно помітна третя зірка UCAC4-649-062722 (10,12m), яка утворює з парою 1 і 2 майже рівнобедрений трикутник, і з’явилося упевнене розділення другої пари, незважаючи на постійну хмарність. При 300х (6мм ТМБ+ 2хЛБ) картинка втратила контраст, далася взнаки несприятлива атмосфера
Хмарність стала суцільною із невеликими проміжками, навіть найяскравіші зорі перестали бути помітними з 23-00.
12 вересня з 20-00 до 00-30
Хмарність 10-20%, температура повітря 15-18 градусів. Фаза Місяця  та час його появи над горизонтом на півдні заважали спостереженням, тому зосередив спостереження переважно на сузір’ї Цефея.
Alpha Her (3.5m + 5.4m, G5III+F2V, 4,7”) із 17mm (53х) та 13 мм (69х) красива пара жовтих зірок, головний компонент дещо яскравіший.
Delta Cyg STF2579 (2,89m + 6,27m, B9.5IV+F1V, 2,6”) при 300x (6мм окуляр + 2хЛБ) виділяється другий компонент
Ksi Boo (4.7m, 7.0m, 1 G8V K5V , 6,9”) із окуляром 13mm (69х) красива пара різної яскравості, обов’язково повернусь до її спостережень знову
SAO 87218 WDS STF2523 (AB=7.95m+8.05m, 1 B3V B7V,6.5”) розділилася легко при 2D, 200х, (9мм окуляр + 2хЛБ).
Gamma Del (4,36m + 5,03m, 1 K1IV F7V, 9,1”) із 17мм окуляром виглядає як прекрасна жовто-оранжева пара.
Ksi Cep (4,45m + 6,4m, 1 A3m, 7,9”) при 100x з 9мм, красива біла пара, b компонент слабший, має світло-синій відтінок
Mu Cep (4,23m, M2-Ia) @13 mm примітна своїм гранатовим кольором, також є подвійною WDS BU 690,але компонент В 12,3m на відстані 19,5” важко ідентифікувати візуально.
Beta Cep (3,17m + 8,63m, B2III, 13,2”) із 17mm, 13mm окулярами (53х, 69х) слабкий компонент блакитно-білий, головний - жовтий
K Cep (4,39m + 8,34m, B9III, 7,2”) дуже красива пара при спостереженні 100хб 150х, із 9mm, 6mm окулярами

13 вересня 2016р., з 20-30 до 23-00

Безхмарне небо, засвітка від Місяця заважала, тому вніс зміни до списку запланованих об’єктів для спостережень, так як планував також спостерігати кулясті скупчення у сузір’ях на півдні.
М13 розділилася на зорі ближче до центру при 13мм окулярі, а також із 9мм.
М71 проглядалася із 17мм та 13мм найкраще, але засвітка від Місяця заважала розгледіти деталі, виділилися лише контури.
Pi1 Boo = 29 Boo (4,88m + 5,79m, 1 B9pMnHg, 5,5”) пара із блакитної та білої зірок, при 100х в 9 мм розділилася
Zeta Corona Borealis (4,96m + 5,91m, 1 B7V B9V, 6,3”), дуже красива пара майже однакових за яскравістю білих зірок, їх можна порівняти із парою діамантів із 13мм та 9 мм окулярами
Sigma Corona Borealis (5.6m + 6.6m, 6,2”) із 13мм та 9мм окулярами (69х, 100х) + пара світло-жовтих красивих зірок.
16/17 Draconis (16Dra 5,53m, B9V; 17Dra 5,4m + 6,54m, 3,2”) із окулярами 6мм, 9мм (150x, 100x) 16Dra виглядає блакитною, а пара 17 Dra- красива світло-жовта система
Delta Herculis - пара блакитно-синіх відтінків, складна за рахунок різниці яскравостей компонентів (3.1m, 8.2m, 11”), її вдалося упевнено розрізнити спочатку при 300х, а вже потім при 150x та 200x, при менших збільшеннях слабкий компонент «зникав»
Rho Herculis – (4,5m + 5,4m, 4,1”) пара білого кольору, розділилася при 150х та 100х із 6mm та 9mm окулярами
70 Oph (4,0m + 6,0m, K0V K4V, 6,7”) жовтогаряча пара легко розділилася із 9мм окуляром(100x)
Нарешті Pi Aql (6,34m +6,75m, A3V+F9III, 1,4”) розділилася, при 5х ЛБ+9мм (500х, 5D) можна впевнено було виділити другий компонент, чому сприяла атмосфера.
Як підсумок підготовок до спостережень цього класу об’єктів, склав в Excel на основі можливостей свого інструменту та свого місця розташування по існуючим каталогам подвійних список із 111 кратних зірок, більшість з яких я спостерігав принаймні раз, відредагую його, додам фільтри по сезону спостереження, описи, і скоро викладу на форум, може й іншим буде цікаво спостерігати за цим списком подвійні.
Записан
"різниця між ними в тому, що вони однакові" (с)

Orion 100ED, Celestron Advanced GT, Arsenal 7x50.
Сказали спасибо

slava3000

 • Оффлайн Оффлайн
 • Сообщений: 2129
 • Благодарностей: 298
Re: Спостереження із Orion 100ED
« Ответ #6 : 16 Сентября 2016, 14:36:57 »
. - .

Хороший отчет! Ждем новых.
Записан
3205 дип-скай объектов, 75 комет, из них уже четыре(!) -в двух появлениях