Київський клуб аматорів астрономії "Астрополіс"

astromagazin.net
* *
Ласкаво просимо, Гість. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтеся.
16 Червня 2024, 00:18:47

Увійти

google


Автор Тема: Спостереження в Celestron Xiaomi SCTW-80  (Прочитано 232 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Андрій1939

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 66
  • Подяк: 229
  • Щасливий спостерігач
Спостереження в Celestron Xiaomi SCTW-80
« : 21 Травня 2023, 16:31:21 »
. - .

Всім привіт!
21 травня 2023 року спостерігав лише в рефрактор Celestron 80мм апертури SCTW-80, який я поставив за допомогою фотогвинта на екваторіальне монтування від Міцара.

Час спостереження: 21.05.2023. Початок о 23:00 — кінець о 2:30.
Місце спостереження: село на 30 км південніше міста Кривий Ріг;
Яскравість неба: 4 клас по шкалі Бортля;
Погода: легкий вітер, низька вологість, висока прозорість атмосфери.

Максимальне проникнення по зіркам: не заміряв. Найтьмяніше ідентифіковане DSO – галактика М108 (приблизно 10m).

Цілі спостереження: тест рефрактора 80мм під темним небом, але вже на надійному монтуванні від рефлектора Міцар.

Обладнання: фільтр Astronomik O IIІ.  рефрактор  SCTW-80, окуляр WA 20mm 66 Deg  SWAN20mm (з біноприставки William Optics).

1) Молочний (Чумацький) шлях:
Розпочав спостереження із диску нашої галактики. О 23:00 вона була доволі низько, тому окулярний вузол був на ще комфортній висоті. При полі зору 2,6 градуси телескоп дарував чудовий вид на зоряні хмари. Після dob10 дуже помітно, наскільки менше проникнення та роздільна здатність телескопа, але краса побаченого від цього не зменшується.

Спостерігав Молочний шлях секторами. Спочатку була лінія Касіопея-Цефей-Лебідь. Касіопея відсканована не повністю, оскільки я тоді лише пристосовувався до монтування))) Наступна лінія була Ліра-Лисичка-Стріла. А ближче до 2:00 Щит-Змія-Стрілець.
Я годинами блукав у даних секторах, оцінив десятки розсіяних скупчень, деякі я для себе “відкрив”, настільки вони були гарними і виявилось — відомими серед аматорів.

Істинно, що маленький короткофокусний рефрактор можу бути ефективним провідником у космос, велике поле зору дозволяло містити Північну Америку, темні туманності, чи Планетарну туманність Кільце М57 разом із 2 яскравими зірками Ліри.
Насправді словами неможливо описати побачене в маленький рефрактор, оскільки мозок відмовляється перетравлювати таку кількість інформації. Міріади зірок, світлі туманності, темні туманності.
Мій річний цикл ведення астро-журналу вже замикається, я доволі детально спостерігав за небом  всі 4 астро-сезони  і дійшов висновку, що літній Чумацький шлях - найбагатший на перлини зоряного неба для невеликих оптичних приладів. А теплі ночі ще й дуже сприяють ефективним спостереженням;

2) Лебідь-Лисичка-Ліра:
процес спостереження Чумацького шляху був тривалим, однак вважаю за потрібне виділити класичні DSO, які в собі ховає диск галактики.
    • В Лебеді я відразу ж шукав Вуаль. Знайшов її на фоні насиченого зірками неба. Спочатку було дуже тяжко відділити туманність від неба, але мені пощастило і я відкрив певні фізіологічні особливості мого зору. Моє ліве око чомусь “темнить” у порівнянні з правим і воно мені допомогло спостерігати форму Рибацької сітки (східна Вуаль), праве око бачило надто багато зірок на фоні і не могло ефективно відділити  дугоподібну форму емісійної туманності. Відьмину мітлу спостерігав менш впевнено.
Далі почав гратись із фільтром ОІІІ, який є 2” і не підходить для даного телескопа. Я діафрагмував об’єктив кришкою і зручно кріпив на неї фільтр. При діафрагмі приблизно 50мм та з фільтром Вуаль ставала невидимою. Але якщо фільтр поставити між окуляром та оком — Вуаль ставала детальнішою
    • Північна Америка — дану туманність бачив невпевнено, довго не міг виділити “мексиканську затоку”. Область дуже багата на зорі та темні області. Але можна рахувати, що було. А загалом — область навколо Денеба завжди вражає красою
    • М27 Гантель, Огризок в Лисичці. Я приємно вражений, у 80мм здалеку впізнається форма огризку яблука. Навіть при 25 крат, планетарна туманність дуже добре виділяється на фоні неба і має великі лінійні розміри;
    • М57 Кільце в Лірі. Класичний літній об’єкт. Методом сканування при 25 крат можна і пропустити, оскільки туманність оточена дуже великою кількістю яскравих зір.

3) Найгарніше з ОІІІ: скануючи небо я спочатку знаходив зоряні скупчення. Однак при підозрі на туманність я робив перевірку фільтром. Таким методом я знайшов 2 туманності:
    • Орла М16, якого майже було не видно на фоні світлого неба, але ОІІІ-монокль підказав, що це саме Орел);
    • М8 Лагуна. Даний об’єкт дуже хочу побачити в 10”, оскільки він був надто гарним у 80мм. З фільтром туманність чудово розділилась на 2 частини;
    • М17 Омега та М20 потрійна - пропустив;

4) Кулясті скупчення: нарахував 8. В якийсь момент перестав рахувати, бо область Змієносця-Скорпіона-Змії-Стрільця ними просто кишить. Деякі скупчення мали структуру гранул, деякі майоріли червоними зірками, а деякі були просто задокументовані, без детального споглядання.
Мене цікавили 2 скупчення, М4 справа від Антареса та М71 Стріли. 
М4 одне з перших моїх DSO в Алькор і його дуже легко знайти, просто провівши пряму лінії направо від найяскравішої зорі Скорпіона. Колір скупчення був червоний (через близькість до горизонту), але воно розпадалось на гранули, має великий розмір. Для маленького інструменту — хороший об’єкт.   
М71 у 80мм подобається більше, ніж в 6” чи 10”, оскільки зберігає свою кулясту форму та не розпадається на зірки;

5) Розсіяні зоряні скупчення: звичайно, що їх теж було безліч, ідентифікував лише самі відомі або найгарніші.
    • Самостійно “відкрив” розсіяне скупчення IC 4665 —розсіяне скупчення у сузір'ї Змієносець. Гуляючи по сузір’ю, помітив цю красу, яка знаходиться над Бета Змієносця і носить ім’я Літній бджолиний вулик - одна із найгарніших перлин, що я спостерігав уночі;
    • М11 Скупчення Дика Качка. Дане скупчення, як і все сузір’я Щита, надзвичайно цікаве. Густота зірок висока, тому в телескоп об’єкт виглядає, як кулясте скупчення. Цей ефект є дуже цікавим і я помічав його лише в маленькі телескопи. Одного разу навіть здивувався під час спостережень. З дитинства запам’ятав, що у Щиті є дуже гарне кулясте скупчення, але коли вже володів 6” телескопом, я його не знайшов... виявилось, що вид даного скупчення дуже відрізняється, в залежності від роздільної здатності інструменту. Такі ж емоції відчував, коли дивився на кулясте скупчення Стріли, в 6” зникає молочний колір і з’являються окремі зірки;
    • М16 Орел. Гарно. З фільтром ОІІІ ще гарніше.
Інші десятки скупчень зафіксовані, але описувати їх красу детально неможливо. Відзначу, що дерева частково заважали  мені спостерігати Стрільця і я ще маю багато об’єктів для майбутніх спостережень у цьому сузір’ї;

6) Галактики і планетарна туманність Сова: так, галактики без деталей даний телескоп знаходить. Я скористався зручною конфігурацією сузір’я Великої Ведмедиці та з легкістю знайшов туманність М97 Сова. Туманність виглядала краще за Кільце Ліри, бо в її оточенні немає великої кількості яскравих зірок, бачив туманність прямим зором, схожу на мильну бульбашку.
    • М108 — сусідка Сови. Видима була боковим зором. Дивишся на М108 і вона зникає, дивишся на Сову і М108 з’являється. Галактика продемонстрували подовгувату форму. Думаю, що особа, яка вперше придбала телескоп такої апертури, даний об’єкт не знайде;
    • М81 і М82. Боде виглядала добре, навіть були натяки на яскраве ядро. Сигара не виглядала, як сигара, була досить невиразною, без чіткої витягнутої форми;   
    • М51 Вир. Найвиразніша галактика за ніч спостережень. Чітка форма кола, інколи боковим зором на рівні глюків помітно компаньйона. Галактика має високу яскравість на фоні неба і не дарує жодних деталей свого диска в таку апертуру;
    • М94 Око крокодила. Дуже схожа на М51. Яскраве коло, без деталей. Добре помітне на фоні неба;
    • NGC 4990 Кокон у Гончих псах. Добре видно на фоні неба, яскрава. Компаньйон непомітний, або вони зливаються у один об’єкт.
Не можу сказати, що спостереження галактик в 80мм рефрактор це задоволення, просто приємно фіксувати їх журнал і бачити, що навіть така апертура демонструє нам далекі світи;

7) про сетап.
    • Мені знадобилось 2 години, щоб звикнути до екваторіального монтування. Спочатку, сканувати зоряне небо було незручно, але потім втягнувся;
    • Монтування Міцара у стандартному вигляді не придатне для довгого рефрактора, оскільки при спостереженні навколозенітних об’єктів окулярний вузол знаходиться на рівні коліна. При спостереженнях я використовував міні-стілець, що має висоту, як дві цегли;   
    • Жодних вібрацій, навіть ручками тонких рухів користувався, коли супроводжував об’єкт спостереження. Але загалом використовував тактику з дитинства. Не повністю закріпив осі і водив руками. Кільця монтування були зручними ручками, до телескопа навіть не торкався. Фото прикріпляю;
    • Мрії і думки. Якби радянські інженери встановили на одну з осей черв’яка, це було би монтування преміум якості для візуалу;
    • Апретура 80 мм може бути, однак після володіння добами, коли деякі деталі тих самих галактик сприймаються, як належне, дуже дивно спостерігати звичні об’єкти. Короткий рефрактор з такою апертурою я рекомендую лише, як 2 чи третій телескоп;
    • Проблеми мого телескопа: надто слабкий фокусер, я не ризикував ставити бінов’ювер чи навіть ширококутний окуляр із вагою > 300 грамів.
     
   Висновки:
    1. я зробив ще один крок у пізнанні світу і сучасних моделей телескопів. Загалом я задоволений побаченим, неодноразово мої позитивні емоції були підсилені ностальгією, оскільки вид літнього неба у 80мм пробудив спогади із дитинства, як я проводив ночі за Алькором;
    2. якщо хтось прочитав цю статтю, не маючи телескопа, то такий телескоп я вам не рекомендую у якості першого. Якщо вже і брати, то рефрактор із відносним отвором 1/10, більш універсальна річ. Ще й сама модель телескопа розрахована на маркетинг, труба і рідне монтування гарне, але не зовсім практичне. Лише нове монтування зробило спостереження можливими, на рідному, комфортно можна спостерігат лише Місяць;
    3. літній Чумацький шлях неймовірний, я спішу його побачити, допоки не збільшилось світлове забруднення. Також напрошується висновок, що маленький телескоп під темним небом демонструє Всесвіт краще, ніж більший, але під засвіченим небом;
    4. я геть забув поспостерігати Лагуну та М101, однак на фоні побаченого, це не велика втрата;
    5. я консервую монтування на зберігання, а телескоп 80мм віддам по лендлізу друзям, для дослідження Місяця та Венери. Не визначився, що робити з ред дот, це дуже зручний приціл і я хочу його мати на ДОБ. Докупити ще одне кріплення для шукача і мати їх одночасно 2.


« Останнє редагування: 24 Травня 2023, 12:30:16 від Андрій1939 »
Записаний
SW DOB 10", Sigeta 8x42, Astronomik OIII та H-beta, Orion SkyGlow Japan, UHC Lumicon (не gen3) в колесі фільтрів, біноприставка WO та її окуляри Swan 20mm, Meade 5000 UWA 14 та 8.8mm, Baader Hyperion 2" 31mm та безліч пльослів.

Андрій1939

  • Offline Offline
  • Повідомлень: 66
  • Подяк: 229
  • Щасливий спостерігач
Re: Спостереження в Celestron Xiaomi SCTW-80
« Відповідь #1 : 24 Травня 2023, 12:29:56 »
. - .

виправив неточності, я спостерігав не Потрійну туманність М20, а Лагуну М8.
Записаний
SW DOB 10", Sigeta 8x42, Astronomik OIII та H-beta, Orion SkyGlow Japan, UHC Lumicon (не gen3) в колесі фільтрів, біноприставка WO та її окуляри Swan 20mm, Meade 5000 UWA 14 та 8.8mm, Baader Hyperion 2" 31mm та безліч пльослів.